Jedan od trendova koji je poslednjih godina prisutan u uređenju savremenog životnog prostora je težnja za više prostora i više svetlosti. U dizajnu enterijera aktuelno je što manje zidova, pregrada i nameštaja i što je moguće više slobodnog prostora. Zato se vlasnici kuća i stanova sve češće opredeljuje za adaptaciju dnevnog boravka i kuhinje u jedinstvenu prostoriju. Umesto zidova i vrata sada se za razdvajanje prostora sve češće koristi nameštaj.
Otvorena kuhinja je postala trend pre svega jer promoviše interakciju među ljudima, više zajedničkih trenutaka sa članovima porodice ili prijateljima. Jedinstven prostor u koji ulaze dnevni boravak i kuhinja dobija sve više na vrednosti u savremenim domovima, pogotovo u stanovima manje kvadrature.
Dajemo vam nekoliko saveta kako da uredite kuhinju i dnevnu sobu kao jednu celinu i ukazujemo na prednosti koje takvo uređenje donosi.
Kako najefikasnije da vizuelno podelite prostor?
Bez obzira koliko želeli da kuhinja i dnevna soba budu jedna celina, često će se javiti potreba da se ipak napravi neka prividna ili privremena “linija razdvajanja”. Na sreću, postoji puno jednostavnih rešenja za vizuelnu podelu kuhinje i dnevne sobe.Jedno od najjednostavnijih i najčešće korišćenih jeste postavljanje pulta ili kuhinjskog ostrva.
Na ovaj način dobićete i veću radnu površinu, što svakako nije zanemarljiva činjenica ako je u pitanju mali stan. Ukoliko želite da dodatno osvetlite prostor i učinite ga vizuelno većim, koristite prirodni kamen u uređenju enterijera – razmislite da na kuhinjsko ostrvo ili šank postavite travertin, mermer ili granit. Osim što će dati prirodan i prostraniji izgled, materijali od prirodnog kamena su odlično rešenje za radnu površinu u kuhinji jer su izdržljivi i otporni, lako se čiste i održavaju.
Spušten plafon takođe može biti jedno od rešenja. On dodatno može dekorisati i vizuelno uvećati prostor između vaše kuhinje i dnevne sobe. Osim toga, može biti i izuzetno koristan, jer sa kuhinjske strane u njemu možete napraviti prostor za odlaganje posuđa ili drugog pribora.
Komadi nameštaja se takođe često upotrebljavaju u ovu svrhu. Oni mogu vizuelno odvojiti prostor bez velikog remećenja jedinstvene celine. Obično to budu kauči ili ugaone garniture koje su leđima okrenute kuhinji i koje zapravo zamenjuju šank kao predmet koji odvaja ove dve prostorije. Za one malo hrabrije koji potpuno žele da sjedine prostor to može biti samo obična fotelja, s tim što bi u tom slučaju kuhinja ostala sa leve ili desne strane.
Na kraju, prostor možete vizuelno podeliti i bojom. U tu svrhu ne morate koristiti dijametralno suprotne boje (mada i to može biti opcija) već samo različite nijanse iste boje. Možete ofarbati zidove, ali i upotreba različitih materijala iste boje može izgledati lepo. Tako na primer, možete obložiti zidove kuhinje keramičkim pločicama ili pločama od prirodnog kamena svetlije ili krem boje, a zatim zidove dnevnog boravka obojiti istom bojom slične nijanse.
Saveti za opremanje dnevne sobe sa otvorenom kuhinjom
Dnevna soba sa otvorenom kuhinjom pre svega treba da bude praktična. To, naravno, ne znači da će se izgubiti estetski elementi. Naprotiv, ovakav prostor može čak izgledati i puno dekorativnije i modernije od klasičnih odvojenih prostorija. Ipak, nije jednostavno dobiti veliki prostor a da okruženje bude kompaktno. Evo nekoliko saveta kako da to postignete.
- Pre svega, koristite neutralne boje. Izbor boja je od suštinskog značaja da stvorite osećaj harmonije. Idealno je da se za boju odlučite na osnovu ličnog ukusa a da opet sve to uklopite sa postojećim nameštajem. Generalno, fokusitrajte se na neutralne boje i nećete pogrešiti, jer one prostor čine vizuelno većim.
- Korišćenje različitih vrsta podnih obloga u dnevnoj sobi i kuhinji može biti od koristi. Kombinovanjem različitih materijala za oblaganje poda možete dobiti prostor modernog izgleda. Ako se odlučite za one otmenije i dugotrajnije materijale, poput prirodnog kamena, dodatno ćete dobiti na estetici ali i na materijalnoj vrednosti vaše kuhinje i dnevne sobe. Šta više, travertin, mermer ili granit možete korisiti i kao zidne obloge. Jedan ceo zid, ili samo deo zida u dnevnom boravku možete obložiti kamenim štanglicama.
- Ne zaboravite da je ovaj jedinstveni prostor mesto gde ćete provoditi najviše vremena kada ste u vašem domu. Zato se potrudite da na njemu ostavite svoj lični pečat. Kada odaberete glavne komade nameštaja dodavanje nekoliko ukrasnih predmeta dodatno će oplemeniti prostor. Ako su dnevni boravak i kuhinja u modernom stilu ili preovlađuje metal, onda neka i vaši kuhinjski uređaji budu metalik boje. Sa druge strane, ako želite da prevladavaju prirodni materijali možete korisititi prirodni kamen za radne površine a u dnevnoj sobi postaviti par glatkih i sjajnih keramičkih vaza.
Prednosti i nedostaci otvorene kuhinje
Odluka o kreiranju dnevne sobe sa otvorenom kuhinjom nosi sa sobom niz prednosti, ali i nedostataka. Zato treba sagledati sve opcije i odlučiti se za onu koja najviše odgovara vašim i potrebama vaše porodice. Na kraju krajeva, vaš dom treba da uređujete tako da se u njemu osećate najopuštenije.
Prednosti dnevnog boravka sa otvorenom kuhinjom
- Otvoreni prostor vizuelno povećava veličinu prostorije, što je svakako velika prednost, pogotovo kada su u pitanju mali stanovi. Ako vam je ostalo relativno malo mesta za kuhinju onda je upravo ovaj način uređenja vašeg doma pravi izbor. Mala kuhinja vas ograničava, izgleda skučeno i nije praktična, bez obzira koliko kvalitenih materijala u nju uložili.
- Dnevna soba sa otvorenom kuhinjom omogućava vam da se više družite. Tako ćete provesti više vremena sa članovima porodice i prijateljima. Dok pripremate ručak ne morate biti odvojeni od ostatka društva. Možete istovremeno pripremati jelo i kominucirati sa njima.
- Veći prostori su uglavnom svetliji. U njima možete više uživati u prirodnom svetlu. Čak i ako vaša kuhinja u malom stanu nema velikih prozora na ovaj način ćete dobiti prirodnu svetlost i dodatno osvetliti i prikazati je u najboljem izdanju.
Mane dnevnog boravka sa otvorenom kuhinjom
- Mirisi iz kuhinje mogu predstavljati veliki problem, jer će se na ovaj način više širiti dnevnim boravkom nego ako su prostorije odvojene. Međutim, to je samo delimičan problem, koji se uglavnom lako može rešiti dobrim aspiratorom ili ventilacijom.
- Kuhinje su često izvor značajne buke. Upotreba miskera, blendera, pa i mašine za pranje sudova može ometati miran boravak i ćaskanje u dnevnoj sobi. Ako želite da imate savršen mir dok gledate TV ili odmarate na kauču, onda će za vas bolja opcija biti odvojen prostor.
- Sa otvorenom varijantom kuhinju nikada nećete moći da ostavite u neredu. Prljavo posuđe, mrvice ili neočišćen šporet nakon kuvanja u ovom slučaju ne biste mogli priuštiti. Nije prijatno sačekati goste sa nesređenom i neurednom kuhinjom koja govori mnogo toga o vama.
Zaključak
Nadamo se da smo vam pomogli da shvatite prednosti i nedostatke dnevnog boravka sa otvorenom kuhinjom i da će vam ovi saveti za uređenje pomoći da dobijete savršen životni prosotor ukoliko se odlučite da integrišete kuhinju i dnevnu sobu u jednu prostoriju.
Photo credits: pexels, unsplash