Plafon može da učini ostatak sobe lepšim i elegantnijim i da vizuelni utisak prostora podigne na sledeći nivo. Osim estetike, dizajn plafona mora biti i ergonomičan. Dobar dizajn se uvek svodi na isti cilj – spoj stila sa funkcijom!
Prva asocijacija na reč plafon bi kod većine bila bela, ravna površina. Bez obzira na napredak u tehnologiji i dizajnu enterijera cele kuće, površina plafona je često zanemarena u osmišljavanju i dekorisanju prostora. Pokušaćemo da predstavimo šta znači sjajan dizajn plafona i kako utiče na celokupan utisak uređenog prostora. Bilo da je reč o dnevnom boravku ili trpezariji, kuhinji ili spavaćoj sobi, dobro i originalno osmišljen dizajn plafona može da da sobi jedinstveni karakter, Takođe takav plafon daje i ostavlja jak utisak na onoga koji ulazi u prostor.
Dizajn plafona prvenstveno zavisi od enterijera sobe, zidova i oblika prostorije. Boje korišćene u dekoraciji prostora takođe su od presudnog značaja. Najpopularniji plafoni su delimično spušteni ili spušteni plafon, plafon sa gredama ili lučni plafon. Savršen dizajn plafona određuje namena i izgled sobe i celog doma. Uslovljen je veličinom prostora, visinom zidova i sveukupnom atmosferom jedne kuće. Postoji mnogo kombinacija boja i šara koje se mogu upotrebiti.
Delimično spušteni plafon podrazumeva uglavnom centrani deo plafona jedne prostorije viši za desetak cm u odnosu na obod sobe. Uglavnom se ovakav plafon ističe ugrađenim led trakama po obodu ili se ističe bojom.
U arhitekturi zgrade, grede su te koje podržavaju tavanicu, odnosno pod sledećeg nivoa. Često se ovakve grede ostavljaju da budu vidljive, obzirom da su izuzetno vizuelno lepe.
Plafon sa lukovima i ovalni plafoni uglavnom imaju dramatičan izgled. Podrazumeva da se gipsarskim radovima ublažavaju vizuelno ivice plafona i zidova i prave se nežni prelazi.
Spušteni plafon je okačen na noseću, metalnu podkonstrukciju, uglavnom se radi od gipsa. Mada postoje i alternativni materijali poput pleksiglasa.
Plafon nije mesto gde obično vidite tapete, ali se mogu primeniti tamo baš tako lako kao što mogu na zidovima. A ako ste ljubitelj šara, to može biti odličan način da dodate malo detalja u svoju sobu bez da pokrivate svaki zid.
Plafoni, beli ili ne, mogu postati zanimljiviji sa dekorativnim gipsanim elementima. Lajsne mogu ići bilo oko cijele sobe, oko osvetljenja, ili oko drugih dekorativnih elemenata. Jedan od razloga više da se razmatra drugačiji izgled plafona jeste i činjenica da plafon može sobu da učini vizuelno manjom ili većom, kompaktnijom i savremenom ili potpuno klasičnom.
Plafoni, moramo priznati nisu baš prva stvar na koju obraćamo pažnju kada ulazimo u neki prostor, ipak oni imaju veliki uticaj na ukupan osećaj koji prostorija odaje. Svi znamo da je krucijalno da soba bude prijatna i da nudi osećaj dobrodošlice. Soba sa niskim plafonom može da stvori utisak skučenog i zatvorenog prostora, poput kaveza. A ako pričamo o psihološkom efektu, moglo bi se reći da niske tavanice izazivaju nisko stanje svesti. Ono što sa sigurnošću tvrdimo jeste da je dizajn plafona poseban izazov u kreiranju enterijera.
Pomenućemo par korisnih saveta koje ne bi trebalo zanemariti:
Osvetljenje
Osvetljenje je od suštinskog značaja u svakoj sobi zbog funkcionalnosti, ali takođe može poslužiti kao dekorativni akcent na plafonu. Arhitekte i dizajneri se vešto igraju formama i funkcijom, najčešće spuštanjem cele površine ili delova plafona, u koje mogu da se ugrade i izvori svetla kako bi se dobio specifičan izgled. Kada govorimo o izgledu plafona, jako veliku ulogu igra odabir svetiljki. Jedan, isti dizajn plafona može da ide od minimalističkog, potpuno modernog plafona sa ugradnim svetiljkama, do gipsanih ornamenata koji su klasični i sjajno idu uz kristalne lustere. Suptilno osvetljenje spuštenih plafona je odlična opcija za nosače plafona, posebno u spavaćoj sobi kojoj je potrebno suptilno svetlo i mirnan i spokojan ambijent.
Možete napraviti elegantan izgled plafona tako što ćete ležište obojiti drugačijom bojom od okvira. Redovno osvetljenje kao što su male LED svetiljke bi izgledalo lepo u tom slučaju
Ugradna svetla mogu da se koriste kao okvir za spuštene plafone i da se istakne njihov arhitektonski dizajn. Međutim, ugradna svetla su samo rešenje za akcenatovano osvetljenje i treba da se kombinuju sa drugim vrstama za kompletan izgled.
Postavljanjem lustera unutar plafona skrećete pažnju na oblik i dizajn i on postaje ključna tačka vaše sobe. Plafon možete obojiti tamnom bojom, a ugradna svetla će se odraziti na svojoj površini i stvoriti nejasan, topao izgled.
Možete iskoristiti i zidne svetiljke, koje bacaju snop svetla na gore, ka plafonu. One mogu da stvore prijatnu, toplu atmosferu i da stvore utisak veće visine prostora.
Odabir nameštaja i dekorativnih elemenata enterijera
Kada birate nameštaj za određenu prostoriju, najčešće se komad bira prema vizuelnom utisku. Nameštaj sa nižim profilima (npr. sofe sa nižim leđnim naslonima) je adekvatan za sobe sa nižim tavanicama. Povećava se prostor izmedju nameštaja i tavanice i dodaje se na utisku prozračnosti i rasterećenosti prostora.
Kao i ogledalo u enterijeru, staklo ima odliku da reflektuje okruženje. Zato će stakleni zid ili veliki prozor stvoriti utisak većeg prostora, a ujedno će omogućiti i dotok više dnevne svetlosti. Krovni prozori doprinose posebnoj atmosferi, čineći da prostorija ima veću visinu.
Boja plafona koju odaberete može da učini sobu većom ili manjom, prozračnijom ili skučenom. Preporučuje se da boja plafona uvek bude za par nijansi svetlija od boje zidova. Razmotrite da na zidove prostora sa nižom tavanicom predvidite tapete sa vertikalnim prugama, one su trenutno jako modern, a i učiniće prostor višim.
Kada kačite slike na zidove prostorije, birajte visinu kačenja za nijansu bliže plafonu od uobičajene visine kačenja. Ovo će uticati na vizuelni utisak visine prostorije. Dugačke zavese čine visinu prostora većom, zato se potrudite da zavese budu okačene što je moguće bliže liniji plafona.