Taj mali praktični prostor je pravi dokaz da navike i način života definitivno oblikuju naš životni prostor. Dovoljno je, za početak, samo da zastanemo i shodno prostoru i potrebama sagledamo šta nam zaista i u kom formatu neophodno.
PC prostor
Prostor vašeg lap top ili desk računara može se skockati na vrlo jednostavan način. Možete ga urediti tako da ne iziskuje velike prostore i ulaganja. Radna površina od 100cmx50cm (80cmx45cm) je sasvim dovoljna da se tu stave sve nephodne digitalne komponente. Ostaće vam prostora za čak i malu saksiju sa cvećem, pa makar to bio neki minijaturni kaktus.
Kako bi ceo prostor funkcionalno i vizuelno zaokružili i dali mu smisao, ne zaboravite police. Police su ne samo praktične, već i daju vertikalnost koja vizuelno opravdava baš tu poziciju u prostoru. Kablove možete dovestu u red pvc vezicama, samoleplivim pvc kukicama ili čičak-trakom, koje ćete dodatno pričvrstiti po stražnjem obodu stola.
A ako vam svi ti elementi remete prostorni sklad možete jednostavno ceo taj mali digitalni sklop uredno i elegantno sakriti iza paravana kao integralni deo garderobnog prostora u sobi.
Sudopera u hodniku !
Prostor ulaza,po svojoj funkciji, spada u zonu komunikacije i s obzirom na radnje koje trebamo tu obaviti, on treba da poseduje nameštaj koji ćemo s lakoćom koristiti -bez mnogo zadržavanja i manipulacije. Činjenica da ovde ne raspolažemo komforno sa prostorom, nas tera da razmišljamo racionalno a da uz to, zadovoljimo funkionalnost i estetiku.
Pranje ruku, blatnjave obuće, voća i povrća ukoliko imamo kuću sa baštom, može se odvijati baš tu u prostoru ulaza u naš dom. Ako obratimo pažnju na redosled radnji u ulaznom prostoru, jedna sudopera sasvim opravdava svoje funkcionalno prisustvo.
Sudopera u hodniku ukomponovana sa ostalim elementima za odlaganje idealno je rešenje za one koji često koriste gumene čizme, bilo za igru, bilo za baštovanstvo.
Klupa za sedenje, recimo, kao integralni deo ostavnog sklopa u hodniku znatno rasterećuje prostor jer zahteva slobodan zid za razliku od ormara koji nam vizuelno ukrade baš taj prostor u visini očiju.
Kako funkcionalno savladati prostore pod kosinom
Stereotipi namene prostora nam često ne dozvoljavaju da se pomerimo unapred i nađemo rešenje. Kose površine našeg doma nisu nužno nesavladive, itekako je moguće ukrotiti uglove samo je pitanje vaše percepcije ovog prostora.
Biblioteka sa otomanom i radni prostor ispod stepenišnog kraka ili mesto za police u potkrovlju, samo su neki od primera. I što je najvašnije sve što Vam treba ovde je na dohvat ruke.
Materijali i boje za ugradne prostore
Kada je reč o malim ugradnim prostorima preporuka je da elementi budu neke svelte neutralne boje ili u boji zidova kako ne bi vizuelno opteretili prostor. Birajte lake materijale – iverica, šper, aluminijum, itd. Pored toga što je montaža ovih materijala laka, neće se previse opteretiti ni zid na koju se fiksiraju.
Kao što se videli, svi ovi mali praktični prostori ne zahtevaju skupe materijale i obradu, njihova funkcionalnost može biti rešena sa svega nekoliko elemenata. Pored malih ulaganja u materijal potrebna je još samo vaša volja, par vrednih ruku i istrajnost da u tome uspete. Srećno!