Funkcionalnost našeg životnog prostora čini da svakodnevne aktivnosti i radnje koje obavljamo budu što efikasnije i lakše. Vreme koje provedemo u manipulaciji stvarima, odećom i nameštajem treba da bude optimalno, da ga ne trošimo hodajući od prostorije do prostorije u žurbi. Korišćenje nameštaja i njegovih delova treba se odvija sa lakoćom sa elementima koji su udobni i laki za rukovanje.
Pustite da funkcionalnost i Vašem domu zaživi kroz estetski momenat. Smelo ispoljite svoju kreativnost na praktičan način. Jednostavnim elementima možete značajno uticati na optimizaciju vremena koje je potrebno za rad na uređenju ili funkcionalnom ili estetskom doterivanju životnog prostora. Svaki deo našeg doma nosi određenu problematiku i zadatak namene kome mora da odgovori. Videćete kako na vrlo jednostavan način iz uz mala ulaganja možete dodatno iskoristiti prostor svake prostorije ili čak pronaći mesta za nove sadržaje za Vas i vaše ukućane.
1. UNESITE SVETLOST U ULAZNI PROSTOR
Po osnovnim načelima Feng Šuji uređenja prostora, predsoblje je najbitniji deo našeg doma, jer je to prva prostorija u koju se ulazi i koja obezbeđuje najintenzvniji protok energije. Predsoblje je zapravo prva slika i utisak o našem domu pa i o načinu na koji živimo.
Taj prostor treba da bude uredan i prohodan. Komforan kako bismo mogli neometano da se izujemo ili obujemo, odložimo obuću ,kišobran ili jaknu. On pre svega treba da bude opremljen nameštajem dovoljnog kapaciteta kako bi sva obuća i odeća bila uredno složena i na dohvat ruke.
Međutim ono što nedostaje u velikom broju ovih prostorija jeste osvetljenje. Adekvatna rasveta daće ovoj prostoriji upečatljivost i imaćete osećaj kao da ste dobili još jednu sobu. Prostoru ulaza najviše će odgovarati dodatno indirektno svetlo sa plafona. Neka diskretna lampa koja će stajati na polici ostavnog seta sa čivilukom takođe je dobar izbor. Vrlo lako i praktično rešenje indirektnog svetla postiže se zidnim profilisanim lajsnama. Možete staviti led crevo ili traku.
Skrivena linijska lampa sa prekidačem može takođe indirektno prosvetliti zid hodnika. Led traka je male debljine i možete je vešto sakriti iza dela za odlaganje ili ispod klupe za obuvanje. Često je dodatno bočno osvetljenje na zidu pravo rešenje, pa u tom slučaju kabl možete sakriti u pvc kanalici koju ćete obojiti u isotvetnu boju zida. Ako već nemate sliku u hodniku, eto povoda da upravo iza nje sakrije svetlo i dodatno osvetlite i obogatite svoje predsoblje.
2. DODATNI OSTAVNI PROSTOR KUPATILA
Organizacija i raspored sanitarnih elemenata u kupatilu često ne dozvoljava da se tu nađe još neki ormarić ili police za odlaganje svih Vaših preparata i uređaja za higijenu. U uglu kupatila često se predviđa sušač, a prostor iza vrata nedovoljan je za stojeće police.
Police ili ormarić za odlaganje u tom slučaju mogu se montirati na zid u delu koji će Vam biti najpristupačniji. Dvokrilni viseći ormarić biće sasvim dovoljan za odlaganje sitnica. Npr. peškira ili sredstva za održavanje higijene kupatila, dakle onih predmeta koji ne zahtevaju intenzivniju upotrebu. Prostor iznad WC šolje takođe je nedovoljno iskorišćen. Ukoliko imate niskomontažni vodokotlić,tu mogu montirati police ili ormarić. Police će,pored svoje funkcionalne uloge, biti i lep dekorativni gest. Na zidu iznad kade takođe možete postaviti police ili viseći ormarić.
Ugaoni ormarić u kupatilu biće idealo rešenje jer zauzima prostor koji je obično nefunkcionalan. Dostupnost ugaonima elementima je lakša kao i manipulacija u prostoriji s obzirom na prosečan raspored sanitarnih uređaja. Kada je reč o zonama kvašenja, morate voditi računa o izboru materijala i načinu montaže odnosno zaptivnom sredstvu. Medijapan je najčešći izbor zbog lakog bušenja i montaže ali i drvo koje je zaštićeno adekvatnim premazima i farbom može sasvim zadovoljiti otpornost pri izloženosti povremenom kvašenju i vodenoj pari .
3. PROSTOR ZA ODLAGANJE U SPAVAĆOJ SOBI
Spavaća soba idealno je mesto gde možete skloniti staru garderobu i obuću ili sakriti svoj sklopivi trenažer i kućni bicikl. Međutim, šta je sa posteljenom, a naročito prekrivačima koji zauzimaju više mesta koje ne možete odložiti u plakar sa garaderobom.
Idealno rešenje za kabastije stvari koje odlažete u spavaćoj sobi je prostor ispod kreveta. Ako nemate krevet koji već ima integrisani sistem fijoka, možete naručiti fijoke po meri. Fioke se mogu izraditi od sličnog materijala, boje ili dezena kao i Vaš postojeći krevet. Još jednostavniji način je da se ukroji mebl zastor oko ivice kreveta i tako sakrije sve ono što je ispod.
Zid iza uzglavlja kreveta je površina spavaće sobe koja je često nedovoljno iskorišćena. Ako imate problem sa skladišnim prostorom u vašem domu, zidovi oko kreveta mogu biti efikasno rešenje za montažu visećih ormara. Oramrić okačen na zid kod krevta može biti i element koji će sa donje strane nositi dodatnu rasvetu za čitanje. Ili može biti površina koja će sakriti led ili fluo rasvetu iza kako bi se formirao blago osvetljen zid koji će dati idealnu količinu svetla pred spavanje. Zid kod uzglavlja kreveta može biti i Vaša mala noćna biblioteka sa omiljenim štivom pred spavanje.
4. KUHINJA – SVE SPAKOVANO
Red u kuhinji može biti taj čarobni štapić koji je potreban svakoj domaćici… Dobro, ručak se svakako neće sam spremiti, ali će rad i manipulacija biti znatno brži i praktičniji. Danas u malo bolje opremljenim radnjama, koje se pretežno bave prodajom pločastih materijala i okova, možete naći razne ugradne noseće module koji se montiraju u ostavni prostor kuhinje.
Postoje u raznim oblicima i dimenzijama. Predviđaju se za odlaganje u gornjim visećim i podpultnim delovima. Postoje i oni koji se zglobno izvlače uz pomoć mehanizma koji pomera samu korpu automatski kada se otvore vratanca elementa gde je smeštena.
Pored ovih korpi za izvačenje koje se lako montiraju u prostor kuh. elemenata, postoje i slajderi koji se izvlače pomoću šine sa klizačem. Veoma su praktični kada je smeštaj sitnih kuhinjskih pomagala i predmeta u pitanju. Slajd sistem naročito se pokazao praktičnim kada je prostor kante za otpatke u pitanju. Tako je maksimalno redukovano prosipanje pored, a i odlaganje je brže. Sudoperska cediljka za sudje koja se praktično nalazi u prostoru sudopere takođe je proizvod koga vredi imati. Potrebno je samo da znate dimenziju svoje sudopere i da izaberete ovakvu cediljku optimalno -tako da ostane mesta i za pranje. Ova cediljka ne samo što će osloboditi prostor koji bi inače zauzela klasična varijanta nego je i višak vode upravo tamo gde treba da bude-u sudoperi.
5. PRONAĐITE PROSTOR ZA IGRU
Igra je veoma bitan deo detetovog života i ne treba je sputavati, čak šta više, u predškolskom uzrastu igra je najbolji okvir kroz koji dete usvaja nova saznanja, razvija maštu i kreativnost, lakše interaguje sa okolinom i vršnjacima i pronalazi način za rešavanje problema.
Vrstu igre i način na koji se ona odvija birate Vaše dete i Vi, zavisno od raspoloženja, životnog ritma, uticaja sredine i utisaka koji se rezličitim formama reflektuju i u kući. Shodno tome prostor u domu gde ćete provesti vaše najveselije zajedničke i najkreativnije trenutke u kući zapravo treba da se kreira i razvija vremenom.
Virtuelni svet nam nalaže da predhodno planiramo dečiju sobu kupujemo namenski nameštaj ali da li sve to odgovarati detetu, njegovim potrebama i interesovanjima. Osluškujte jedno drugo, vidite koje su igre detetu najzanimljivije i kojima se najrađe igra, gde su njegova omiljena mesta-skrovišta, kojim aktivnostima se najviše raduje i o čemu rado priča…Budite fleksibilni, ali ne i da po cenu slobode i kreativnosti od dnevne sobe napravite igraonicu. Prostor za igru može biti vrlo mali sa elementom koji će u potunost uneti okvir za mnoštvo sadržaja u igri.
Neiskorišćen ugao može biti mesto za baldahin ili šator koje možete i sami napraviti od raspoloživih materijala u kući. Zid može biti upravo to omiljeno mesto: segment zida u predsoblju okrečen u čok boju biće kreativna tabla za pisanje, takođe i magnetna tabla sa slovima i brojevima ili nekim drugim motivima. Za ove intervencije zaista nisu potrebna velika novčana sredstava niti specijalna estetika i kvalitet izrade. Najbitbije je da taj prostor bude mesto gde ćete se Vi i vaši mališani opušteno kikotai i gde će se bezbrižno igrati i razvijati detetova mašta.
6. KAKO VIZUELNO OBOGATITI HODNIKE
S obzirom da funkcija hodnika podrazumeva prostor komunikacije između prostorija ili da odvoji određene zone, njegovom uređenju se često ne posvećujemo dovoljno jer je boravak tu zapravo samo privremen i kratkotrajan. Međutim uređenje hodnika može da bude upravo mesto gde možete da iskažete svoju kreativnost. Jednostavnim i jeftinim elementima koji će ga oplemeniti pa i učiniti funkcionalnim.
Nedostatak prirodnog osvetljenja u ovoj prostoriji pored optimalne el. rasvete možete postići bojama. Koristite svetle boje kako bi ovaj uzani prostor učinili prostranijim i prijatnijim. Ako se odlučite da učinite još efektnije išpartajte pruge u boji. Uradite ih horizontalne kako bi prostor vizuelno dobio širinu.
Ako je tepih ili prostirka element kojim želite da ’obojite’ hodnik onda uzmite onaj sa podužnim prugama. Na taj način ćete vizuelno produžiti prostor u dubinu. Slike sa ramovima u boji su uvek dobrodošle. One mogu dati živopisnu notu koja će dati pozitivnu energiju. Zid hodnika može zaživeti i setom Vaših omiljenih fotografija. Ogledalo sa policom može vrlo efektno pomoći da vaš hodnik dobije neki identitet, a i funkciju. Kada smo kod funkcije, ne zaboravite niše i uglove koji mogu biti mesto za knjige ili dekoraciju.
7. ČAROBNA KUTIJA – MULTIFUNKCIONALNA KLUPA
Mnoge aktivnosti koje danas obavljamo usput ili u pokretu traže svoje nove funkcionalne forme i zgodno mesto u enterijeru. Takva je i multifunkcionalna klupa. To je zapravo jedna veća drvena kutija, da ne kažemo sanduk. U njemu u svakom trenutku može da se sakrije ćebe za dnevnu dremku ili igračk,e i da Vas udobno ugosti svojim mekanim madracem.
Ovakva klupa ne predviđa naslon. Zato je često možemo videti u udobnoj otoman verziji sa jastucima ili kao ležernu klupu za sedenje u trpezariji. Ako je pozicionirate ispod prozora spavaće ili dnevene sobe može vrlo lako postati neodoljivo mesto za čitanje ili rad ukoliko volite nekonvencijalan stil sa lap topom u krilu.
Ovakvo mesto za sedenje naročito će voleti deca u svojoj sobi. Tako mogu dobiti višestruku penjalicu i prostor koji može istovremeno biti i mesto za skok i mesto odakle mogu dohvatiti svoju omiljenu knjigu ili igračku. Takođe je vrlo zanimljiva i njena integralna pozicija u okviru zidnog seta za odlaganje u dnevnoj sobi. U ovom slučaju zidni mobilijar dnevnog boravka dobija na mekoći. Na taj način se razbijaju oštre linije i stereotipna kubus šema. Ova višenamenska klupa može biti i mobilni element sa točkovima koji će verno pratiti vaše potrebe. Pa tako ova čarobna kutija na točkovima može lako menjati svoje uloge…u jednom trenutku je stolica za trpezarijskim stolom, a već u drugom mali otoman u dnevnom boravku. Verujemo da ćete i poželeti ovu skromnu kockastu ukućanku jer mnoge funkcionalne uloge kojima se vešto poigrava zahtevaju vrlo malo mesta.
8. UREDAN PROSTOR ZA RAD
Prostor gde se obavljaju radni zadaci, bilo da su oni školski ili oni vezani za on line administraciju i prelistavanje dnevne štampe, trebao biti pregledan i uredan. Treba kreirati prostor sa jasnom organizacijom potrebnih elemenata.
Svako ima neko svoje pojimanje prostornog reda i estetike. To će zavisiti o ličnim afinitetima i navikama. Ali kada je prostor za rad integralni deo dnevne ili spavaće sobe, može često biti vrlo neskladan i delovati neuredno. Zato pre svega mora da poseduje adekvatno rešen prostor za odlaganje. Treba naći prostora gde ćete odložiti sve neophodne sitnice i sredstva za rad. Tu je veoma bitan i sam nameštaj kojim opremate radni prostor kao i njegova pozicija u prostoriji.
Najpogodnije mesto je naravno ono koje je opremljeno svim neophodnim elektiričnim, internet i telefonskim priključcima. Ako je buduća pozicija radnog stola daleko od el. izvoda onda se u sobi pojavljuju kablovi. Oni mogu biti upadljivi i mogu da budu i fizička prepreka u podu. Kada ste locirali utičnicu, internet i telefonski izvod, počnite da sagledavate koliko imate manipulativnog prostora. Ovo je veoma bitan korak jer će raspoloživ prostor diktirati i veličinu stola i ostalih elemenata. Kod ugradne varijante je ovaj korak predodređen dimenzijama zidne niše i estetski deluje najskladnije u svakom prostoru.
Međutim, kada je reč o slobodnostojećem stolu i stolici boje i teksture itekako bi trebalo kombinovati sa ostalim elementima prostorije u vašem domu. Naročit uspeh je vizuelno neutralisati sve te grupisane elemente radnog prostora. Najlakše ćete to postići bojama koje su u boji pripadajućeg zida u vašem domu. A može se razigrati stolicom koja stilski prati ostali nameštaj. Lampa ili mali dekorativni gest na policama mogu dodatno razigrati i vizuelno povezati celine.
Međutim možete imati i savim suprotno rešenje u slučaju kada je prostorija u vašem domu kojoj je smešten prostor za rad isuviše vizuelno sterilna i bleda. Način i maniri kojima ćete urediti radni kutak mogu u tom slučaju postai boja koji će pokrenuti priču. Markirajte zid bojom ili tepetama, živopisnim policama sa interesantnom prostirkom ispod stola. Uz pomoć ovih malih intervencija može nastati radni prostor koji je po poziciji integralni deo prostorije ali i deo koji će autentičnim izgledom dati poseban prostorni akcenat vašem domu.
9. MESTO ZA KLJUČEVE I POŠTU
U prostor u kome živimo unosimo i veliki deo svojih navika, neophodne predmete i uređaje bez koji ne možemo da zamislimo dan, ostavljamo vidno drage uspomene koji su deo našeg prostora. Svakodnevno smo u kontaktu sa sitnim predmetima kao što su ključevi, novčanik ili futrola sa ličnim dokumentima.
Mesto za vaše vredne sitnice u vašem domu nalazi se najčešće na potezu od ulaza do kuhinje i dnevnog boravka. To je put koji je i najintenzivniji kada je zona komunikacije u pitanju. Redosled radnji kojim ulazimo ili izlazimo individualan je ali je jedan deo tog procesa skoro uvek identičan a to je deo kada uzimamo ili ostavljamo svoj dnevni prtljag i prateće sitnice.
Po prirodi radnje koja se odvija brzo i usput, zid u predsoblju ili, deo zida dnevne sobe ili kuhinje ukoliko nemate zaseban prostor ulaza, biće idealno mesto gde ćete obaviti poslednji segment dnevnog pakovanja i potom izaći iz stana. Mesto za odlaganje ključeva i prispele pošte najbolje je planirati blizu ulaznih vrata. Ove ostavne površine sa policama mogu biti i dekorativni kutak sa vašim uspomenama, omiljenim ukrasnim predmetom i malim kućnim zelenilom. Pisma, časopise i flajere možete odlagati u takozvane zidne dzepove kojima je lako pristupiti. Ceo ovaj mali ostavni set može biti od drveta, metala ili nekog odbačenog predmeta. Uz malo predhodno doterivanje, drvena paleta, recimo, biće idealan već gotov proizvod spreman da postane Vaš usputni pult za odlaganje.
10. DEKORATIVNI TRIKOVI ZA KRAJ
Nekoliko malih saveta koje Vam ovde predstavjamo zaista su jednostavni, ne zahtevaju velika novčana ulaganja i što je najbitnije veoma su funkcionalni.
Mesta na noćnom ormariću nikad dosta a naročito ako rukom redovno zakačimo lampu čiji abažur uvek malo smeta. Ova mala smetnja nastaje jer noćne lampe prosečno u vašem domu zauzimaju visinu od 60 cm koja je po standardu položaja ljudskog tela koje zauzima u zoni kreveta najintenzivnija za manipulaciju. Ovaj problem možete rešiti odabirom zidne pomerljive lampe koja će oslonac imati na zidu a ne na ormariću i tako osloboditi kritičan prostor u vašem domu.
Još jedan mali trik će osloboditi upravo prostor u vašem domu pored kreveta. Ako umesto noćnog stočića postavite policu dobiće te još slobodnog mesta pored. Knjige i časopisi koje više neupotrebljavate mogu postati efektno postolje za lampu u dnevnom boravku. Prislonjene uz zid daće još bolji efekat a i cela struktura biće stabilnija. Umesto malog klub stola koji ste namenili za odlaganje pića uzmite nešto veći koji može da posluži kao radni sto i pozicionirajte ga baš iza troseda kako bi u tom slučaju uspešto odgovorio na oba zadatka.
Za one koje vole ogledala, ne ustručavajte se da imate jedno sa bogatim stilski obrađenim ramom ili ramom u boji. Bićete zaista zadovoljni efektom koji ćete dobiti u vašem domu, a svakako i vizuelno veći prostor. Ako vaš prostor zahteva pregrade, gledajte da one budu funkcionalne i da u taj prostor možete da stavite neke predmete. Cela pregrada može biti od polica ili sa delimičnom ispunom. Ovako formiran zid delovaće vrlo interesantno a vaš dom će dobiti još jednu dekorativnu površinu u kojoj ćete uživati.