Naš porodični dom je naš životni prostor koji bi trebalo da nam bude utočište i najbezbednije mesto na svetu na kojem se osećamo srećno, zdravo i zaštićeno. To je prostor u kojem provodimo vreme sa svojom porodicom i opuštamo se. Međutim, razne opasnosti po naše zdravlje i zdravlje naših ukućana vrebaju čak i u našem domu iako se ne vide golim okom i nismo ih svesni.
S obzirom da nam se u 2020. godini desila pandemija izazvana virusom Co-Vid 19 koja još uvek traje u 2021., a uz to nam sa svih strana pristižu i alarmantni podaci o zagađenju vazduha, počeli smo više da razmišljamo o životnoj sredini, higijeni zatvorenih prostora, čistoći svih prostorija u kojima provodimo vreme, kao i o kvalitetu vazduha.
Koje su posledice zagađenog vazduha?
Kako se u svom domu zaštiti od njegovih negativnih posledica?
Kako odabrati idealan jonizator?
Na koji način prečišćivači mogu umanjiti i eliminisati negativno dejstvo zagađivača iz vazduha?
Po kom principu rade jonizatori?
Najbolji prečišćivači vazduha su ujedno i jonizatori, a njihova uloga je da prečiste vazduh u zatvorenom prostoru, unište zagađujuće čestice i bore se protiv pozitivnih jona koji u vazduhu prave štetni disbalans. Jonizator vazduha proizvodi na hiljade negativnih jona po kubnom metru, a to je upravo funkcija dobrog i efikasnog prečišćivača vazduha. A evo i zašto. Naime, negativni joni se u velikoj koncentraciji mogu naći samo u prirodi, na primer u šumi, na planini i kraj mora – a to su mesta koja najpovoljnije i najblagotvornije utiču na naše zdravlje. Negativni joni potpomažu oporavak kada su u pitanju bolesti poput astme i bronhitisa i generalno utiču da se osećamo odmornije i svežije, jer povećavaju prodor kiseonika u našu krv.
Čega sve ima u vazduhu u zatvorenom prostoru?
Kao što znamo vazduh u gradskim sredinama zagađeniji je od onog u seoskim, a u vestima u poslednje vreme sve češće čujemo da u gradovima u Srbiji vlada sve veće aerozagađenje. No, uvreženo mišljenje da je zagađen i štetan vazduh samo napolju, a da smo unutra zaštićeni nažalost nije istinito. Zagađujuće čestice se u zatvorenom prostoru talože, pa unutra postoji mnogo veća koncentracija ovih nevidljivih zagađivača koji ugrožavaju naše zdravlje.
Prostor u kojem provodimo najviše vremena, obedujemo, vežbamo, sedimo za računarom ili ispred televizora, a u poslednje vreme i radimo od kuće – zaslužuje da bude čist, provetren i da u njemu cirkuliše vazduh pun svežine. Nažalost vazuh u našem domu neretko je pun alergena, bakterija, gljivica, grinja, neprijatnih mirisa izazvanih dimom cigareta i kuvanjem, ali i raznih isparenja i spoljnih zagađivača. Pouzdan i moćan prečišćivač nove generacije treba da uz pomoć više vrsta filtera eliminiše sve ove nabrojane napasti i opasnosti.
Šta treba da ima efikasan prečišćivač vazduha?
Idealan jonizator vazduha za koji bismo se mogli odlučiti u 2021. trebalo bi da ima više nivoa rada, kao i da pomoću senzora detektuje o kojem stepenu zagađenja vazduha se radi odnosno da izmeri količinu štetnih čestica u vazduhu. Alergije potencijalno možemo razviti tokom celog života, a sve češće u svom okruženju čujemo za slučajeve da su ljudi postali alergični i da imaju reakcije u kojem god da su životnom dobu.
Dobar prečišćivač vazduha koji bi svoje mesto trebalo da dobije u vašem domu mora biti efikasan u uništavanju čestica prašine, polena, peruti, alergena izazvanim dlakama kućnih ljubimaca, buđi, grinja, kao i bakterija i virusa. Uz sve navedeno, poželjno je da ima i funkciju osveživača i ovlaživača vazduha, pa će vazduh u vašem domu zaista biti svež i mirisan kao planinski.
Na našem tržištu postoje različiti modeli koji imaju antialergijsko, antistatičko, antibakterijsko dejstvo – a mogu se naći u verzijama sa raznim vrstama filtera. Pravi prečišćivač vazduha obezbediće čistiji i svežiji vazduh vama i vašoj porodici, boravak u vašem domu učiniće zdravijim i prijatnim, a time vam obezbediti i bolji kvalitet stanovanja i života.