Deking predstavlja jedan od sasvim opravdanih trendova u oblasti arhitekture poslednjih godina. Njegova velika praktičnost ga je proslavila širom sveta i omogućila širok izbor modela za različite namene. Sigurno ste ga primetili i na terasama raznih ugostiteljskih objekata čak i ako arhitektura ne spada u vaša interesovanja.
Da li znatešta je deking?
Deking je podna obloga atraktivnog izgleda sa izuzetno praktičnim fizičkim karakteristikama izadivljujućim mogućnostima uklapanja u moderne enterijere i javne ambijentalne celine. Često se može zapazit i na fotografijama dizajnerskih magazina i raznim web stranicama o dizajnu enterijera.
Kompozitne podne obloge ili popularno deking izrađene su od mešavine drveta i posebne vrste plastike koja omogućava odlične osobine podnih obloga. Procenat i vrsta drvenih vlakana u dekingu može biti različit i zavisi od proizvođača i vrste dekinga. Procenat udela drveta i plastike ide od 10% do 90% u zavisnosti od njegove namene.
Široka primena dekinga
Deking podovi se preporučuju za upotrebu na prometnijim mestima poput restorana, kafića, hotela, dečijih igraonica, sportskih centara, marina, promenada, otvorenih bazena i raznih javnih površina. Dakle, na svim mestima gde je prolaznost ljudi velika i samim tim veća verovatnoća za habanje podova.
Zbog svog interesantnog izgleda, koji verno dočarava šare drveta, koriste ga arhitekte i dizajneri enerijera širom sveta za opremanje različitih, obično otvorenih prostora. Može se naći u različitim bojama i nijansama, od sive, preko braon, zelene i crvene.
Može da se koristi i kao fasadna obloga uz korišćenje adekvatne podkonstrukcije, što je prednost u planiranju i projektovanju prostora.
Zašto je deking toliko popularan?
U odnosu na prirodne materijale kao što su pluta, parket i brodski pod, deking ima znatno veću čvrstinu i izdržljivost. Sigurno ste primetili da drvene podne obloge nakon nekog vremena počinju da škripe pod nogama. To se sa dekingom nikada ne može desiti. Ova osobina je posebno važna za ugostiteljske objekte gde nikako nije u interesu poslovanja škripa poda.
Deking je vrlo zahvalan za postavljanje na javnim površinama ili u blizini vode (bazena) jer ne apsorbuje vlagu. Takođe, deking ne menja svoja svojstva pri temperaturnim promenama jer može da izdrži temperature od -30℃ do +83℃.
Za razliku od drvenih podova koje napadaju moljci imravi, deking je potpuno imun na napade insekata. I još jedna velika prednost dekinga: on ne truli! Zbog svog sastava potpomognutog s pecijalnim plastičnim materijama u deking ne ulazi voda i on nema mogućnost truljenja.
Kvalitetan WPC deking čak i ne menja boju tokom više godina jer u svom sastavu ima UV protektore koji čuvaju boju. Kada je postavljen pored bazena, deking predstavlja bezbednu podlogu jer onemogućava klizanje kao što je sluča jsa keramičkim pločicama. Deking sa protivkliznom šarom je posebno namenjen ovakvoj upotrebi. Ambijent pored bazena dobija toplinu drvenih podloga, uz opet izuzetna fizička svojstva jer deking ne propada kao drvo.
Postavljanje dekinga
Deking se dostavlja s ajednostavnim uputstvom za montažu koje omogućava i potpunim laicima da ga postave na bilo kom mestu. Ispod vidljive šare sa UV protekcijom, nalaze se kanali koji omogućavaju jednostavno postavljanje dekinga na klipsu. Između kanala se nalaz evertikalna ojačanja koja osiguravaju stabilnost jednom postavljenog dekinga.
Cena dekinga u odnosu na drvo
Dobra stvar kod dekinga je što kada se jednom postavi ne zahteva više nikakvo održavanje u odnosu na drvo. Ta činjenica ga čini posebno atraktivnim u očima kupaca koji su za drvene podove izdvajali prilične sume na godišnjem nivou za ponovno farbanje i lakiranje. Cena dekinga sa postavljanjem je jedino što ćete platiti.
Cena prosečnog dekinga je približna ceni prosečne drvene podloge sa ugradnjom i lakiranjem. Ušteda je očigledna kada se posmatra duži vremenski peri od upotrebe i činjenica da deking ne zahtevao držvanje kao drvene podloge.
Preduzeće Sava Deck ima u ponudi veliki broj modela iraspon cena u zavisnosti od kvaliteta deking podova.