Čovek oduvek teži da živi u harmoniji sa drugima, svetom koji ga okružuje i energijom koja neprestano cirkuliše, premda sve više sputavamo sebe u tome našim užurbanim načinom življenja.
Za današnjeg čoveka u eri digitalne tehnologije, granica između ostanka kod kuće i odlaska na posao je sve tanja, pa svet koji nas okružuje zapravo sve više postaje enterijer našeg doma.
Feng Šui je više od preuređivanja nameštaja. Ova drevna kineska praksa podrazumeva iskorišćavanje snage prirodne energije u našem životu, poznate kao Chi, kako bi ona donela utehu i harmoniju. Zato ćemo u nastavku teksta govoriti o principima Feng Šui tehnike i načinima na koje možete dekorisati vaš enterijer prema istočnjačkim pravilima.
Šta je Feng Šui i zašto je dobar za uređenje enterijera stana
Bilo da ste tek kontaktirali kreditnog savetnika da biste pronašli najbolje rešenje po pitanju stambenih kredita, ili ste već obezbedili sebi dom u kojem ćete provesti veliki deo svog života, uređenje enterijera je među prvim stavkama o kojima razmišljate na samom početku vašeg življenja u tom prostoru.
Kao i za mnoge druge oblike umetnosti, i unutrašnja dekoracija crpi inspiraciju iz tradicije i vekovnog znanja.
Uključivanje Feng Šui-a prevazilazi principe udobnosti ili estetike zapadnog dizajna. Umesto toga, naglasak se stavlja na zdravlje, uspeh i međuljudske odnose, što se postiže pozitivnim protokom energije.
Kineske reči feng i shui znače “vetar” i “voda”, a ovaj koncept potiče iz drevnog verovanja da je ljudski život neraskidivom sponom povezan sa prirodom.
Filozofija Feng Šui-a je praksa slaganja predmeta u životnim prostorima kako bi se stvorila ravnoteža sa prirodnim svetom. Cilj je iskoristiti energetsku snagu i uspostaviti harmoniju između pojedinca i sveta koji ga okružuje.
Šta su 5 elemenata Feng Šui-a?
Feng Šui deli svet na 5 elemenata koje su označeni sa 5 različitih boja i njihovim varijacijama:
- drvo (zelena)
- vatra (crvena)
- zemlja (braon)
- metal (bela)
- voda (plava)
Ako imate sobu u kojoj se ne oseća najprijatnije, pokušajte da uravnotežite elemente kako biste je učinili udobnijom. Svaki element priziva drugačije raspoloženje, stvarajući prilagođeni prostor koji je koristan za vašu ličnost, ciljeve i motivaciju.
Svaki od ovih elemenata predstavljen je određenom bojom, zbog čega je lako oplemeniti enterijer našeg doma Feng Šui tehnikom čak i kada smo potpuni početnici u tome. Interakcija ovih elemenata u enterijeru dovodi do 2 glavna ciklusa, proizvodnog i destruktivnog.
U produktivnom ciklusu svaki element podržava drugi – drvo podržava vatru, vatra zemlju, zemlja metal, metal vodu i naposletku voda podržava drvo nakon čega ciklus ponovo počinje.
Suprotno tome, destruktivni ciklus je onaj u kojem elementi međusobno odudaraju jedan od drugog.
Na primer, drvo slabi element zemlje, zemlja slabi element vode, voda slabi (ili potpuno uništava) element vatre, vatra oslabljuje metalni element, a metal slabi iliti seče element drveta.
Dakle, 5 elemenata koegzistiraju u svojevrsnoj harmoniji, tako da morate uključiti svaki od njih u unutrašnjost svog životnog prostora da biste postigli potpuni Feng Šui efekat.
Kako to uraditi?
Predmeti u vašem domu vrlo često imaju nekoliko elemenata koji se odražavaju u svakom od njih. Na primer, crvena saksija puna belih tulipana predstavljala bi četiri od pet elemenata.
Počnite da se igrate sa rasporedom elemenata počevši prvo od malih predmeta, pre nego što se uhvatite u koštac sa čitavom sobom. Dodavanjem predmeta koji predstavljaju elemente koji nedostaju bićete na dobrom putu da napravite uravnotežen prostor.
Koji su principi uređenja dnevne sobe?
Kada je reč o osnovama Feng Šui-a za vaš dom, jedno od najvažnijih soba na koje se treba fokusirati je dnevna soba. To je srce vašeg doma, društveni centar i prostor za relaksaciju.
Dnevna soba je prostor u kojem se okupljaju članovi porodice i prijatelji, nešto kao javna površina svakog doma, stoga je važno da ovaj prostor odiše dobrodošlicom svima koji u njega uđu.
Kako to da postignete?
Prvo očistite prostor. Čišćenje prostora je veoma važan korak u stvaranju dobrog Feng Šui-a. Istina našeg modernog vremena je da imamo previše stvari koje se akumuliraju u našim prostorima. Sav nered u našem domu odražava nepravilnost, stres i užurbanost našeg svakodnevnog života.
Nakon što očistite sobu, provetrite je jednostavnim otvaranjem prozora najmanje 9 minuta. Naglasićemo da je broj 9 najpovoljniji broj u Feng Šui-u. Provetravanje omogućava da ona stara i “ustajala” energija napusti prostoriju i ustupi mesto novoj.
Budući da je dnevna soba prostor u domu koji se deli sa drugima, pažljivo rasporedite nameštaj tako da postoji udobno mesto za svakog člana domaćinstva.
Idealno ga je rasporediti tako da podstiče na razgovor i interakciju. To znači da su svi okrenuti jedni prema drugima, a ako je moguće, izbegnite da neko sedi leđima okrenut ka vratima.
Istraživanja su pokazala da, dok sedimo okrenuti leđima prema vratima, oslobađamo hormon stresa kortizol. Možda zvuči kao manje bitna stavka, ali ako posetite kancelarije uspešnih ljudi, otkrićete da su oni intuitivno (ili namerno) postavili svoj sto u komandni položaj sobe – dijagonalno od vrata sa pogledom na sobu.
Kako dekorisati hodnik prema Feng Šui tradiciji?
Prelazni prostor između ulaznih vrata i ostatka doma je izuzetno bitan prema Feng Šui filozofiji, jer stvara prvi utisak o ostatku kuće ili stana, a predstavlja i određeni “portal” kroz koji energija ulazi u dom.
Razmislite o dodavanju nekih vertikalnih elemenata sa obe strane zida, kao što su polica za knjige ili biljke. Feng Šui ulazi su često obojeni svetlim bojama kako bi se ukućani osećali prostranije i prijatnije.
Pošto se Feng Šui zasniva na urednosti, hodnik je mesto na kojem se lako napravi krš ako nismo pažljivi, stoga ga ispunite praktičnim predmetima kao što su klupa za odlaganje cipela, čiviluk za jakne i ukrasna kutija u kojoj ćete odlagati ključeve, naočare i predmete koje svakodnevno nosite sa sobom.
Učestala je praksa da se postavlja ogledalo u samom hodniku, a ukoliko je to slučaj i kod vas, nemojte ga namestiti nasuprot ulaznim vratima jer podsvesno može da vas uznemiri kada se osećate kao da “neko” ide prema vama.
U drevnim vremenima kada je Feng Šui nastao, sve se gradilo sa jasnom namerom. Uzimalo se u obzir gde sunce zalazi i na osnovu toga se određivao položaj kuće.
Dakle, Feng Šui je nastao sa ciljem da se te namere unesu u okruženje ljudi, odnosno njihove domove. Ovakva praksa se održala preko 3.000 godina, a postaje sve učestalija, u vremenu kada želimo da stvorimo harmoničan prostor u sve haotičnijem svetu.
Foto: pexels.com