Dolazak bebe na svet predstavlja novo poglavlje u životu svakog roditelja, a počinje pripremama za doček prinove u dom. Ukoliko roditelji čekaju drugo, treće ili četvrto dete već su postali iskusni u pripremi doma i svega neophodnog za bebu, a najverovatnije već i imaju sve što im treba.
Međutim, kod novih roditelja je situacija potpuno drugačija. Iako euforični, često ne znaju kako da započnu sa pripremom i izmenom životnog prostora, pa ćemo vam u nastavku teksta pomoći da prevaziđete prirodan strah od nepoznatog i spremni dočekate novog člana porodice.
Nabavite adekvatnu opremu
Prvi korak je svakako nabavka adekvatne opreme, a spisak stvari koje su potrebne za bebu je podugačak – stvari za oblačenje, presvlačenje, dojenje i hranjenje, šetnju, sobu, spavanje, kupanje… i to je samo za početak.
Sve te stvari možete kupiti putem Interneta, tako da nema potrebe za lutanjem po prodavnicama. Danas je više nego ikada ranije dostupna kvalitetna bebi oprema online, tako da se možete opremiti za dolazak bebe čak i bez pomeranja iz fotelje.
O veličini stvarčica za mališane ne treba previše misliti. Broj kojim se označava veličina bebi odeće odnosi se na njihovu dužinu i najčešće su novorođene bebe dugačke oko 50 centimetara, ali je uvek poželjno kupiti malo veći broj jer odojčad veoma brzo rastu.
Takođe, pri kupovini treba izbegavati nepraktične stvari koje se navlače preko glave ili zakopčavaju na leđima, jer se beba presvlači nekoliko puta tokom dana i noći što će vam dosta otežati “posao”. Idealno je da se komad odeće raskopčava sa prednje strane ili čitavom dužinom nogavica.
Pri odabiru kolica za bebu obratite pažnju da ne budu teža od 8 kilograma, jer mama neće uvek imati partnera ili komšiju pored sebe koji će joj pomoći da ih podigne i unese tamo gde treba.
Sve te nove stvari zahtevaju prostor u vašem domu, pa ćete morati da se prilagodite onako kako vaš raspored životnog prostora to dozvoljava. Operite stvarčice zasebno blagim praškom za veš, bez jakih sastojaka koji mogu naneti štetu bebinoj nežnoj koži, a zatim ih čuvajte u prostoru za skladištenje.
To može biti poseban deo ormana ili zatvorene kutije ukoliko nemate mesta. Na vama je da promislite o najboljem rešenju, a ono što je bitno je da bebi odeća bude čista i odvojena od ostalih stvari.
Dezinfikujte sve prostorije
Bebe nemaju razvijen imuni sistem i podložnije su bolestima, stoga ne treba samo prostor u kojem novorođenče boravi da bude dobro očišćen već i čitava kuća.
Sterilizaciju prostora treba uraditi nekoliko dana pre porođaja, dok krupnije radove treba izvesti dosta ranije. Ukoliko niste godinama krečili, sada je prava prilika da osvežite zidove kako bi vazduh bio što čistiji kako za bebu tako i za celu porodicu.
Čistoću treba održavati uvek, a pogotovo obratite pažnju da sve bude čisto kada mališan počne da puzi, dodiruje stvari a zatim stavlja ručice u svoja usta.
Zaštitite vaš dom
Deca ne poznaju opasnost, ne mogu vas u potpunosti razumeti šta im govorite i po svojoj prirodi su vrlo znatiželjna, pa možete biti sigurni da će mališani veoma brzo početi da zaviruju baš u svaki kutak otkrivajući za njih potpuno nepoznati svet.
Dom roditelja postaje i bebin, stoga treba uraditi sve da bi se eventualni rizik od povreda sveo na minimum. Pretnje po bebu mogu se naći svuda, pa i u onim najbanalnijim svakodnevnim stvarima, zato iskoristite neke od funkcionalnih trikova kako bi ste efikasno obezbedili vaš dom.
Najčešći uzroci povreda kod male dece su padovi, tako da nikada nemojte ostavljati dete samo na krevetu ili pultu za presvlačenje. Dok malo ne odraste, vaš mališan će većinu svog vremena provoditi na podu, pa pomerite sve na šta se mali radoznali istraživač može povrediti.
Popravite sva oštećenja na podovima ukoliko ih ima i postavite gumenu zaštitu na praktično sve ivice i ćoškove u vašem domu. Nameštaj koji se nalazi u blizini prozora, a na koje se dete može popeti treba pomeriti što dalje.
Veoma je važno da utičnice, štekeri i produžni kablovi imaju zaštitu kako dete ne bi moglo da prstićem dodirne provodnike struje. Mogu se kupiti u bilo kojoj radnji sa dečijom opremom, a veoma se lako montiraju i skidaju.
Pazite i na opekline
Nikada nemojte dodavati vruću tečnost majci koja drži bebu, a ukoliko imate peć na koju se grejete zimi, postavite oko nje zaštitnu ogradu jer koliko god se trudili, nikada nećete moći da pazite na dete svakog trenutka u toku dana.
Teško se u početku setiti svega što može predstavljati opasnost za dete, jer i sam stolnjak može da izazove povredu ukoliko dete krene da se penje po njemu i obori sve sa stola.
Ono što je bitno je da uvek imate na umu da se dete može povrediti na gotovo bilo šta, ali bez straha. Uradite sve što možete da pripremite dom za još jednog malog ukućana kojem treba pružiti bezbedno odrastanje i srećno detinjstvo, a deca će neizostavno padati sama od sebe pri svojoj igri i istraživanju nepoznatog sveta oko njih.